Jak prowadzić dialog ze współczesnym czytelnikiem? – promocja czytelnictwa w XXI wieku

„Biblioteka w obliczu wyzwań XXI wieku” to temat przewodni pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy, która odbyła się 20 kwietnia 2018 roku w Sangate Hotel Airport w Warszawie. W wydarzeniu wzięło udział blisko 250 osób. Organizatorzy zapewnili uczestnikom platformę szerokiej wymiany doświadczeń i pole do otwartej dyskusji. Słuchacze dowiedzieli się, jak planować akcje promujące czytelnictwo oraz poznali nowe technologie w bibliotece, które przyciągną uwagę młodych odbiorców. Każdy panel tematyczny stanowił okazję dla bibliotekarzy, animatorów kultury i pracowników działów promocyjnych bibliotek do poszerzenia wiedzy i rozwinięcia praktycznych umiejętności. Konferencja bibliotekarzy dostarczyła wiedzy pozwalającej efektywnie promować czytelnictwo i kształtować nawyki czytelnicze u dzieci i dorosłych.

Jakie działania promujące czytelnictwo warto podejmować w dobie mediów społecznościowych?

Wydarzenie otworzyło wystąpienie Michała Rusinka, który wraz z Sylwią Chutnik i Michałem Nogasiem podjął dyskusję na temat kulturotwórczej funkcji biblioteki oraz działań promujących czytelnictwo w dobie mediów społecznościowych. Prelegenci podzielili się swoim doświadczeniem w przyciąganiu uwagi odbiorcy w zderzeniu z nieustannie zmieniającymi się trendami na rynku książki. Wiedza zdobyta podczas paneli umożliwi uczestnikom promowanie czytelnictwa w oparciu o interaktywne narzędzia, które zostały zaprezentowane w trakcie wystąpień ekspertów. Wśród wartościowych źródeł edukacyjnych prelegenci wymienili m.in. cyfrową bibliotekę szkolną Wolne Lektury oraz Google Art Institute i Art Genome Project, przedstawiające światowe zasoby muzealne w atrakcyjnej dla odbiorcy formie.

Promocja czytelnictwa w kalendarzu wydarzeń kulturalnych

Uczestnicy wydarzenia otrzymali kompletny zestaw nowatorskich rozwiązań, pozwalających na efektywne promowanie czytelnictwa. Specjalistyczne szkolenia dla bibliotekarzy umożliwiły korzystanie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych i multimedialnych, które wspomogą codzienne funkcjonowanie instytucji. Udział w ogólnopolskiej konferencji zapewnił słuchaczom zastrzyk praktycznej wiedzy, jakiej nie dostarczają tradycyjne kursy dla bibliotekarzy. Uczestnicy dowiedzieli się jak prowadzić skuteczne działania promujące czytelnictwo, w jaki sposób kreować wizerunek placówki oraz z pomocą jakich metod można przyciągnąć uwagę młodego czytelnika.

Praktyczne szkolenia dla bibliotekarzy

Tradycyjne kursy dla bibliotekarzy nie spełniają Państwa oczekiwań? Już dziś zachęcamy Państwa do udziału kolejnej edycji Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy. Wydarzenie wyróżnia interaktywna formuła i wysoki poziom merytoryczny wystąpień. Udział w kongresie bibliotekarzy to okazja do czerpania wiedzy od ekspertów w dziedzinie bibliotekoznawstwa, organizujących zarówno ogólnopolskie, jak i lokalne akcje promujące czytelnictwo. Uczestnicząc w szkoleniach dla bibliotekarzy, poszerzycie Państwo swoje kompetencje zawodowe i poznacie aktywizujące metody pracy z czytelnikiem. Ponadto każdy słuchacz otrzymuje od nas praktyczne materiały, dzięki którym przeprowadzi skuteczne działania promujące czytelnictwo.

Wszystkim uczestnikom pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy dziękujemy za wspólnie spędzony czas, zaś prelegentom za merytoryczne i pełne inspiracji wystąpienia. Mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku w równie energicznym gronie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami: